Hírarchívum

Orbán Viktor is megkapta a zenészek levelét

A világ sok-sok országából, ezernél is több zenész írta alá azt a levelet, amelyet a zeneipar nemzetközi szervezete, az IFPI vezetője juttatott el az Európai Bizottság elnökének, valamint az összes európai állami vezetőnek, így Orbán Viktornak is. 
 

Ide kattintva olvasható az eredeti angol nyelvű levél, valamint az aláírók teljes listája, akik között számos hazai művész is szerepel. 

A levélről világszerte beszámoltak a mértékadó médiumok, többek között a Financial Times, a Le Parisien, a Bloomberg, a Spiegel, a Bild, a Der Standard, az El Mundo, az Entertainment Weekly, a Billboard, stb. 

És íme, maga a levél: 


Biztosítsunk fenntartható jövőt az európai zeneipar számára 

Szerzőkként és előadóművészekként Európa-szerte szenvedélyesen hiszünk a zene értékében. A zene az európai kultúra alapvető része. Gazdagítja az emberek életét és jelentősen hozzájárul a gazdasághoz is. 

A zene kulcsfontosságú pillanathoz érkezett. A fogyasztás robbanásszerűen emelkedik. A rajongók több zenét hallgatnak, mint valaha. A fogyasztóknak a lehetőségek korábban soha nem látott, széles tárháza áll rendelkezésére, hogy hozzáférjenek mindahhoz a zenéhez, amit szeretnek, bárhol és bármikor. 

A jövőnket azonban veszélyezteti egy jelentős "értékhézag", amelyet az olyan, felhasználói feltöltéseket lehetővé tévő szolgáltatások okoznak, mint például a YouTube, igazságtalanul elszippantva az értéket a zenei közösségtől, az előadóktól és a szerzőktől. 

A helyzet nem csak a mai szerzőket és előadókat károsítja. Az alkotók következő generációjának túlélését, munkájuk változatosságát, megélhetésüket is veszélyezteti. 

Az értékhézag aláássa azok jogait és bevételeit, akik alkotnak, befektetnek a zenébe, valamint torzítja a piaci viszonyokat. Ez azért történhet meg, mert miközben a zenefogyasztás rekordokat dönt, ezek a szolgáltatások visszaélnek a "közvetítő szolgáltatások" jogi mentességének intézményével. Az ilyen megengedő szabályozás két évtizeddel ezelőtt született, hogy segítse a szárnyaikat bontogató digitális startup-okat; ma azonban helytelenül kerül alkalmazásra olyan nagyvállalatok esetében, amelyek anyagi haszon fejében terjesztik a mi alkotásainkat. 

Ma különleges lehetőség áll Európa vezetői előtt az értékhézag problémájának orvoslására. Az Európai Bizottság közelgő szerzői jogi felülvizsgálata kijavíthatja ezt a nyilvánvaló piaci torzulást, amennyiben egyértelműen meghatározza a megfelelő kereteket a mentesség alkalmazására. 

Arra biztatjuk Önöket, hogy lépjenek fel az igazságos, egyenlő versenyhelyzet létrehozásáért a művészek és jogtulajdonosok számára. Ezáltal generációk számára biztosíthatják a zene jövőjét. 

Reméljük, sikerül együttműködnünk a fenntartható, virágzó európai zeneipar megteremtésében.